Что такое гендерная дискриминация?
Гендерная дискриминация возникает, когда с одним человеком из-за его пола обращаются хуже, чем с человеком другого пола в аналогичной ситуации. Наиболее распространенной причиной неравного обращения являются предрассудки и установки, которые мешают видеть конкретного человека — его ценность, навыки и способности.
Гендерная дискриминация часто возникает из-за представлений о том, какие права или обязанности должны быть у женщины или мужчины и какие роли они должны выполнять в жизни. Эти т. н. стереотипные представления о гендерных ролях влияют, например, на работодателей, государственных и муниципальных служащих, работников образовательных учреждений и др. при принятии ими решений.
При принятии решения о дискриминации важно наличие последствия, т. е. того факта, что с кем-то обошлись неравно из-за его пола — например, если мужчину не приняли на работу воспитателем детского сада, несмотря на наличие у него требуемой подготовки, по той причине, что о детях традиционно заботились женщины, а не мужчины. Или если девочек не хотят принимать учиться профессии электрика, потому что технические профессии исторически больше осваивали мальчики. Иными словами, решение по поводу конкретного человека принимается не исходя из его образования, способностей, трудовых навыков, личностных характеристик и т. д., а опираясь на представление о том, кем мужчина или женщина могут и должны быть и что он или она могут делать в своей жизни и со своей жизнью.
Гендерная дискриминация запрещена во всех сферах общественной жизни. Однако требования Закона о гендерном равноправии не применяются к вероисповеданию и отправлению религиозных культов во внесенных в регистр религиозных объединениях и к работе в качестве священнослужителя (например, церкви могут выбирать на должность священнослужителя лиц определенного пола, если это следует из принципов соответствующего вероисповедания), а также к семейным отношениям и отношениям в частной жизни (например, отсутствует возможность предъявить требование о равном обращении к члену своей семьи или потребовать от него возмещения вреда).
Diskrimineerimine tähendab sisuliselt seda, et inimesi koheldakse erinevalt ebaolulistel põhjusel. Selliseks põhjuseks on ka isiku sooline kuuluvus. Diskrimineerimise keeld tähendab teisisõnu seda, et kedagi ei tohi kohelda halvemini üksnes seetõttu, et ta kuulub teatud sotsiaalsesse gruppi. Otsustada inimese kohtlemise viisi üle tema sotsiaalse kuuluvuse alusel on ebaõiglane ja ebaseaduslik.
Otsene sooline diskrimineerimine on see, kui ühte inimest koheldakse samalaadses olukorras tema soo tõttu halvemini kui teist inimest.
Näiteks pakutakse mingit teenust ainult naistele või ainult meestele või küsitakse samasuguse teenuse eest naistelt ja meestelt erinevat hinda. Samuti on otseselt sooliselt diskrimineeriv käitumine, kui tööandja jätab kandidaadi tööle võtmata ainult või eelkõige seetõttu, et ta on naine või mees.
Sageli tekivad sellised olukorrad hoiakute ja eelarvamuste tõttu. Näiteks jätab tööandja naise valikust kõrvale, kuna ta arvab, et naine lihtsalt sellele tööle ei sobi või et naine jääb peagi lapseootele ja ei sobi seepärast.
Eelarvamused puudutavad ka mehi: tööandja võib arvata, et meestel puuduvad oskused ja eeldused laste või eakate eest hoolitsemiseks ja nad ei sobi seetõttu töötama näiteks sotsiaaltöötaja või lasteaiaõpetajana. Samuti võidakse arvata, et mees ei jääks pikemalt mõnele tööle madala palga eest.
Ka inimese erinev kohtlemine seetõttu, et ta on rase, tal on lapsed või et ta täidab muid perekondlikke kohustusi, on seadusevastane ja seda loetakse otseseks sooliseks diskrimineerimiseks. Kui meest koheldakse ebavõrdselt tema ajateenistuse kohustuse tõttu, näiteks ei võeta teda tööle, sest eeldatakse, et ta läheb peagi ajateenistuskohustust täitma, on see vaadeldav otsese soolise diskrimineerimisega.
Ahistamine
Soolist ja seksuaalset ahistamist loetakse otseseks sooliseks diskrimineerimiseks.
Seksuaalne ahistamine on isiku suhtes soovimatu sõnaline, mittesõnaline või füüsilise seksuaalse olemusega käitumine või tegevus, mille eesmärk või tegelik toime on kellegi väärikuse alandamine.
Sooline ahistamine on soovimatu käitumine või tegevus, mille eesmärk või tegelik toime on alandada teise inimese väärikust tema soo tõttu.
Kaudne diskrimineerimine on märksa varjatum kui otsene diskrimineerimine ning seda on raskem märgata ja ära tunda.
Kaudne sooline diskrimineerimine leiab aset siis, kui ühest soost inimesed seab vastassoost inimestega võrreldes ebasoodsamasse olukorda pealtnäha neutraalne säte, kriteerium, tava või tegevus. Seega ei paista esmapilgul ebasoodsama kohtlemise põhjuseks olevat sugu.
Kaudselt sooliselt diskrimineeriv võib olla näiteks nõue, et edutamiseks või atesteerimiseks on vajalik pikaajaline katkematu töötamine (naiste puhul võivad töötamisse tulla pausid seoses laste saamisega). Kaudselt diskrimineerivaks võib osutuda näiteks ka nõue, et tööle kandideerijal peab olema kõrgharidus mõnes spetsiifilises valdkonnas, kui selline nõue ei ole objektiivselt võttes tingimata vajalik.
Hariduslikud valikud on Eestis tihtipeale mõjutatud soolistest stereotüüpidest ning võib olla valdkondi, kus kõrghariduse on omandanud vaid üksikud teise soo esindajad. Haridusnõudeid võivad asendada ka tööalase kogemuse eeldused.
Kaudseks diskrimineerimiseks ei loeta siiski neid juhte, kui kõnealusel sättel, kriteeriumil, taval või tegevusel on õigustatud eesmärk, mille saavutamise vahendid on asjakohased ja vajalikud.
Vaata ka teemat “Soolise võrdõiguslikkuse seadus”.